Historien om BYD.

Fra klubblad nr. 66, 2025.

Historien om BYD starter med Mr. Wang, som har universitetsgrader i kemi og materiale videnskab og arbejdede som forsker og adjunkt ved Beijings tekniske universitet . Hans speciale var akkumulatorer og batterier, og derfor havde han et godt overblik over den kinesiske batteriproduktion. Herved havde han så muligheder for at gøre tingene meget bedre selv. Han fandt en pengemand Lu Xiang Yang, og tog til Shenzhen for at etablere sit eget firma, og i 1995 registrerede han BYD som producent af genopladelige batterier.

Wang Chuanfu, født i 1965, er en bemærkelsesværdig mand. Han fortæller at akronymet BYD betyder “Build Your Dreams”, men i et interview for længe siden sagde Wang, at bogstav-kombinationen fra starten ikke havde nogen specifik betyd-ning, og en smilende Wang betroede journalisten, at akronymet virkelig står for “Bring Your Dollars.”
I 2003 overtog Chuanfu for små penge en lille kriseramt kinesisk bilproducent, Xi’an Qinchuan Automobile som blot fremstillede én model, Qinchuan Flyer der var baseret på en ældre Suzuki Alto. BYD havde derved skabt et navn som aktør i bilindustrien.

Mr. Wang, perfektionist som han er, var klar over at for selv at kunne fremstille biler af høj kvalitet, så måtte medarbejderne vide hvordan en kvalitetsbil er skruet sammen. Så efter han lige havde hen-tet en helt ny Mercedes S-klasse fra forhandleren, bad han sine medarbejdere om at skille bilen ad i hvert et stykke. Det forlyder at de vægrede sig, det var jo en fabriksny bil som de havde stor respekt for, men så tog Mr. Wang sin bilnøgle og lavede en dyb ridse i hele bilens længde, så nu var bilen ikke mere ny mere!

Der gik nu kun et par år inden den første rigtige BYD model kom på gaden. Model F3 blev vist for offentligheden den 22 september 2005. Den en lignede lidt en Corolla, og var udstyret med en Mitsubishi motor. Salget af F3 gik ret godt, og i 2008 lancerede BYD verdens første plug-in hybrid (PHEV) elektriske køretøj, BYD F3DM, og snart efter kom BYD e6, som var BYD’s første 100%-elektriske køretøj (BEV).



Det var også i 2008 at den amerikanske milliardær investor, Warren Buffet købte sig ind i virksomheden med en ejerandel på 10 %, og citerede BYD Auto som en dag at blive den største spiller på et globalt bilmarked, der uundgåeligt vil blive elektrisk.

BYD er blandt de førende når det gælder genopladelige batterier til bilindustrien, men er også førende producent af mobil-batterier, og batterier til energilagring, solpaneler, halvledere og jernbane-transitnetværk. Gennem sit datterselskab FinDreams Battery var BYD den næststørste batteriproducent til elektriske køretøjer globalt i 2024 efter CATL ved at producere 17,2 % af verdens produktion.
BYD Electronics fremstiller også komponenter til håndholdte elektroniske enheder og samler mobiltelefoner til sine kunder som underleverandør. Siden 2020 har BYD Electronics været OEM-producent (en af flere) af Apples iPad, og fremstiller de fleste Huawei mobiltelefoner.

BYD har været den privatejede virksomhed med den største arbejdsstyrke i Kina siden 2022, kun placeret under flere statsejede virksomheder. I september 2024 beskæftigede BYD 900.608 personer, hvoraf 104.003 var medarbejdere inden for forskning og udvikling. BYD fører også med patentansøgninger, og har indgivet over 13.000 patenter fra 2003 til 2023.

BYD Auto har oplevet en betydelig salgsvækst, især siden 2020 som er drevet af den stigende markedsandel for elektriske køretøjer i Kina. Siden 2021 har virksomheden udvidet salget af elektriske personbiler til oversøiske markeder, primært til Europa, Sydøstasien, Oceanien og Latinamerika. I marts 2022 afsluttede BYD produktionen af biler med forbrændingsmotorer alene, for at fokusere på NEV-køretøjer ”new energy vehicle” ( PHEV & BEV )

BYD har gjort alt hvad de kunne, for at overgå Tesla og blive verdens største producent af elbiler i 2024 – det lykkedes dem ikke helt! Det var tættere på end nogensinde før, men Tesla endte med at sælge en smule flere elbiler.
BYD solgte 1.764.992 elbiler i 2024, mens Tesla nåede op på 1.789.226 – det er en forskel på kun 24.274 elbiler. Der er altså ingen tvivl om, at de to elbilgiganter er tættere på hinanden end nogensinde før.
(I Danmark blev der solgt 2.782 BYD elbiler i 2024)
Til gengæld solgte BYD også 2.485.378 Plug-in hybrid modeller, så det samlede salg endte på hele 4.250.370 biler.
BYD er i øvrigt et af de få bilmærker som stadig trykker brochurer.